216. Miért fontos a gyümölcsritkítás?
A gyümölcsritkítás elengedhetetlen a jól berakódott őszi-, kajszibarack, alma, körte esetében, ha minőségi termést szeretnénk betakarítani.
A gyümölcsritkítás elengedhetetlen a jól berakódott őszi-, kajszibarack, alma, körte esetében, ha minőségi termést szeretnénk betakarítani.
Sokan azt gondolják, hogy a kutya és a kert nem fér össze. Pedig a jól nevelt kutyák nem tesznek kárt a szép kertekben.
Az éticsigát a szegény ember szedi a gazdag embernek, az állatvédő átlagember pedig mindezt csendben rosszalja. Hogyan van mindez a gyakorlatban?
A szamócát rajtunk kívül számos kártevő, bogár és atka is szereti, de csapadékos időben a szürkepenész vagy gyümölcsrothadás a legnagyobb ellenfél. Érési szezonban is védekezhetünk ellene.
A méhfüvet nemcsak a méhek csípik, hanem a citromillata miatt a teakedvelők is. Olyan, mint a citromos menta, sőt még finomabb.
A jázmint elvirágzás után kell metszeni, de lomfakadás előtt. Miután kihajtott nem szabad megmetszeni, mert a növény legyengül. Az elvirágzott hajtásokat vissza kell vágni. Az elhalt vagy károsodott részeket az egészséges hajtásrészig vágja vissza! A hosszú alapi vesszőket egyharmadukig vágja vissza! A túlzsúfolt hajtások közül a gyengébbeket le kell vágni.
Feltehetően a leandereken gyakran károsító pajzstetű támadta meg növényét. Ha észleli a kártevőket a leveleken, akkor a következő szerekkel lemosásszerű permetezéssel védekezhet ellenük: Bi-58, Vektafid R vagy Vektafid S - oldatával. Ezt a lemosást két hét múlva meg kell ismételni.
A mézgásodásnak számos oka lehet: a talaj nagy mésztartalma, a nem megfelelő alany, a magas vagy ingadozó talajvíz, a kemény és tartós téli fagy, a késő tavaszi fagy, rovar kártevők (pl. a kis és a nagy farontó lepke hernyója is okozhatja), továbbá sokszor a metszési sebeken keresztül gombás, baktériumos fertőzés éri a fa edénynyalábjait (ez a gutaütés, ilyenkor a fa levelei hirtelen elhervadnak és lehullnak).<p> A jelenséget csak úgy tudja megszüntetni, ha megkeresi az előidéző okot, és azt kezeli. A gutaütés ellen úgy védekezhet, hogy kerüli a törzs és az ágak sebzéseit, csökkenti a nyugalmi állapotban folytatott metszést, és helyette inkább a nyári zöldmetszést alkalmazza. Tüneti kezelés lehet, ha a mézgacseppeket leválasztja a fa törzséről, ágairól, az alatta levő elhalt, rendszerint elbarnult szövetet éles késsel kivágja és a keletkezett sebvédő anyaggal (Cellcid, Fabalzsam) kezeli.
Napos helyre a következő futó illetve csüngőszárú virágokat javaslom: az angyaltrombitát, a csüngő hegyi szegfűt, a murvafürtöt, a hajnalkát, jerikói loncot, a kanári-zanótot, a korallkerepet, a lilaakácot, a szárnyas feketeszemet.
A cserepes és balkonnövényekhez javaslom a Florimo Általános Virágföld használatát, melynek tápanyagellátottsága, levegőháztartása megfelelő közeget biztosít növényei számára.<p>Az Ön által felsorolt növények igényeiről részletesen olvashat Díszkert rovatunkban. Én most csak a murvafürtre térnék ki, mivel a többi növényhez minden iformációt megtalál az alábbi cikkekben. <p>A murvafürt jól tűri, ha erősen visszavágják az elnyílás után. Téli túlöntözése tőrothadást okozhat. Szaporítása otthoni körülmények között elég nehéz, leginkább fás, félfás dugványokkal végezheti. Károsítói a pajzstetvek, a bíbortetű, és a takácsatkák.