376. Metszés előtt vagy után jó elvégezni a lemosó permetezést? Elmondjuk
Lehet már sokan tapasztalták a saját bőrükön, hogy a télvégi lemosó permetezést nem szabad elodázni. Mutatjuk, metszés előtt vagy után érdemes-e elvégezni?
Lehet már sokan tapasztalták a saját bőrükön, hogy a télvégi lemosó permetezést nem szabad elodázni. Mutatjuk, metszés előtt vagy után érdemes-e elvégezni?
A Virágzó Zugló Program újra ellátogatott az Ond vezér útjára. November 6-án Megyeri Szabolcs kertészmérnök és csapata a lelkes lakosokkal közösen több mint 100 évelő növényt és vagy egy tucat díszcserjét ültettek el. A kertszépítési munka ezúttal is remekül sikerült.
Nem szükséges a Földközi-tenger környékén élnünk csak azért, hogy mediterrán illatok vegyenek bennünket körbe. A megfelelő növények kiválasztásával saját magunk is kialakíthatunk illatozó kerteket! Ilyen növény például a levendula, a rozmaring, az izsóp vagy a hamvas cipruska.
A kávét a törökök hozták Európába. A tea is jól ismert élénkítőszer, de saját kertünkben is sokféle frissítő illatot találunk. A régi parasztkertek illatos növényeit (pl. a Boldogasszony tenyere) inkább gyógyításra, mint ételízesítésre használták.
Úgy tűnik, hogy néhány napon belül a kertek levetik hótakarójukat, ami egyúttal a (hobbi)kertészek munkakedvét is megdobja. Ha elég gyorsak vagyunk, akkor halálost csapást mérhetnénk a pázsitot/gyepet csúfító mohára.
A levelek hullásának az oka valószínű a kevés páratartalom illetve a kevés nedvesség. <p>Ügyelni kell arra, hogy a földje ne száradjon ki soha. A levegő páratartalmát permetezéssel növelhetjük. Az is kedvező hatású, ha a növény cserepét nedves kaviccsal töltött tálba helyezzük.
Az öreg fákat kivághatja, de meg is lehet hagyni, míg az újonnan telepített fák megerősödnek. Ezek általában elszáradtak, betegek (pl. mézgásodik), nem hajtanak ki tavasszal.<p>A gyepet csak gondosan előkészített helyre telepítse! Mélyen ássa fel a talajt és aprómorzsás szerkezetűvé művelje el, tápanyaggal lássa el! <p>A kert tervezésénél többféle tényezőre kell odafigyelni: mekkora a terület, a talaj típusa, tápanyagtartalma (esetleg tápanyagfeltöltés szükséges egy kimerült talajnál), mely növények maradnak meg a területen, milyen "funkciója" legyen a növényeknek (díszítő, árnyékadó, gyümölcstermő, fűszernövény, sövény stb.), vannak-e gyerekek (tövises cserjék kerülendők), az egyes fák ne árnyékolják egymást, megfelelő legyen a tőtávolságuk, virágágyás legyen vagy csak gyep, mennyire érnek rá gondozni, legyenek kiegészítő elemek (térelválasztók, kocsibejáró, szegély stb.) és még további számos kérdés lehet.<p>A gyeptelepítéssel, a kerttervezéssel kapcsolatosan a következő cikkeket ajánlom figyelmébe. A Kertápolás című rovatunkban pedig sok hasznos ötletet talál a kertépítéssel kapcsolatban. Oldalunkon a"Kéren ajánlatot" címszó alatt kerttervező cégek, személyek segítségét is kérheti.
A gyapjaslepke nagyon sokféle növényt károsít. A legtöbb magyarországi fa -és cserjefaj megfelel számára, gyümölcsökön, szőlőn, sőt még egyes tűlevelűeken is okozhat kárt<p>Az azonos fafajokból illetve azonos korú fákból álló erdő kedvező helyet jelent számára. Hosszú távon érdemes elgondolkodni, azon, hogy heterogénebb erdőt telepítsen. Kis területen a védekezés első lépése lehet a petecsomók eltávolítása, de ez az Ön által említett nagyobb erdőbentúlzottan költséges eljárás lenne. <p>A gyapjaslepke ellen kémiai szerekkel (pl. Dimilin 25 WP, Nomolt 15 SC) is védekezhet, de csak odafigyeléssel, körültekintéssel. Javaslom inkább a környezetkímélő szereket pl. a Bacillus thuringiensis tartalmú Dipelt illetve kitinszintézisgátló szereket. <p> Ezek a szerek nem hatnak azonnal, a lárvák még egy ideig táplálkoznak, majd elpusztulnak.
A cserepes és balkonnövényekhez javaslom a Florimo Általános Virágföld használatát, melynek tápanyagellátottsága, levegőháztartása megfelelő közeget biztosít növényei számára.<p>Az Ön által felsorolt növények igényeiről részletesen olvashat Díszkert rovatunkban. Én most csak a murvafürtre térnék ki, mivel a többi növényhez minden iformációt megtalál az alábbi cikkekben. <p>A murvafürt jól tűri, ha erősen visszavágják az elnyílás után. Téli túlöntözése tőrothadást okozhat. Szaporítása otthoni körülmények között elég nehéz, leginkább fás, félfás dugványokkal végezheti. Károsítói a pajzstetvek, a bíbortetű, és a takácsatkák.
Egy adott terület talajtípusáról annak földrajzi helye is sokat elárul. Stefanovits-Filep-Füleky: Talajtan c. könyve hasznos lehet az Ön számára. <p>Ha minden adatra kiterjedő pontos információra van szüksége, meg kell vizsgáltatni laboratóriumban a talajt. Ezt a megyei növényegészségügyi és talajvédelmi állomáson kérheti. Ezen kívül számos agrárintézmény, szakmai cég végez talajanalitikai vizsgálatokak. A Környezetvédelmi Szakmai Információs Rendszer honlapján megtalálhatja e cégek listáját illetve a mérőműszereket forgalmazó cégeket is. <p>A növények talajigényéről nagyon sok könyvben olvashat pl. Retkes József-Tóth Imre: Lombos fák, cserjék c. könyve leírja az egyes növények talajigényét is. <p>A talaj tápanyagszolgáltató képességét szerves trágyával, műtrágyával, pH-értékét tőzeggel, homokkal, mészkőporral stb. változtathatja meg. A nedvességtartalmát pedig mulcsozással őrizheti meg.