4151. Mikor és hogyan metsszük meg az orgonát? Elmondjuk
Az orgonát ritkítani és metszeni kell, hogy szép maradjon. Mutatjuk, mire kell figyelni öreg és fiatal cserjénél!
Az orgonát ritkítani és metszeni kell, hogy szép maradjon. Mutatjuk, mire kell figyelni öreg és fiatal cserjénél!
A tök ballasztanyagokban gazdag, kalóriában viszont szegény zöldségféle, emellett sok vitamint és nyomelemet tartalmaz, így hát az emeberi táplálkozás értékes alkotóeleme.
Közel két héttel hamarabb szüretelhető a világ legkorábban érő cseresznyefajtája, a magyar nemesítésű Rita.
Mit tegyünk, ha a vendégek szinte már az ajtóban toporognak, de nekünk még ötletünk sincs az esti menüre? Mind a háziasszonyok, mind a kezdő, fiatal konyhatündérek számára jó hírrel szolgálunk: nem csak különleges, de egészséges is az a néhány étel, amelyek elkészítése mindössze 15 percet vesz igénybe.
A spárga felhasználásának csak a fantázia szab határt: a főtt zöldséget meglocsolhatjuk olvasztott vajjal, megszórhatjuk vajban pirított zsemlemorzsával, tálalhatjuk hollandi mártással, nyers vagy füstölt sonkával, sültekkel, lángossal vagy újkrumplival.
A rovarfogó növények általában savanyú kémhatású mocsári talajt kedvelik, a növényben rovarfogó enzimek alakulnak, amivel az állati fehérjét le tudja bontani. E nélkül is képesek élni, de virágzásukhoz mindenképp szükségük van rá. Rendszeres esővizes locsolást és magas páratartalmat kívánnak.<p> Bővebb tájékoztató az alábbi cikkekben:
Gombás eredetű betegségek sajnos a különféle hagymás, gumós dísznövényeket is megtámadhatják. A gladiólusz esetében a botritisz (Botrytis gladiorolum) és a fuzáriumos rothadás (Fusarium oxysporum f. sp. gladioli) mellett a Psedomonas marginata baktérium kártételével is számolnunk kell. Az idei csapadékos, hűvös nyár elsősorban a botrítiszes betegség elterjedésének kedvezett. Ezért hasznos, ha a kardvirág szaporítóanyagát alaposan kiválogatjuk, illetve a gombák ellen csávázzuk. A Fundazol 50 WP és a Rovral Flo ezeknél a növényeknél is használható. Száraz időben kell felszedni a gumókat, csávázni az előbb említett szerekbe, majd szárítás után, 10 °C-on, szellős helyen kell teleltetni.
Idén tavasszal viszonylag sok csapadék hullott és ez kedvez a meztelen - vagy ahogy mostanában nevezik - a pucér csigák elszaporodásának. Ezek mindenevők, a kert szinte minden növényét megrágják és roppant falánkok. Először a levél érközeit fogyasztják el, de később minden növényi részt elfogyasztanak, nagy kárt tesznek a palántákban és a kifejlett növényekben is. Védekezésül kihelyezhetünk a csigák által kedvelt helyeken nedves deszkákat, zsindelyt vagy vizes zsákdarabokat, amelyek alatt kora reggel számos csigát gyűjthetünk össze. Eredményes lehet a mészpor vagy a szuperfoszfát műtrágya kiszórás a csiga járataira, de a leghatékonyabbak a szakboltokban kapható csigaölő szerek. Ezek a Delicia csigaölő szer (5% metaldehid) 15-20 kg/ha adagban, Limex csigaölő szer (6% metaldehid) 0,6 g/m2, Mesurol csigaölő szer (4% merkaptodimethur) 3 kg/ha, Detia Degesch Schneckenkorn (6% metaldehid) 0,6 g/m2. Ügyelni kell azonban arra, hogy ezek ne kerüljenek az elfogyasztásra kerülő növényekre vagy a frissen fogyasztott zöldségek (saláta, spenót, sóska) közelébe. Az utóbbi években intenzíven terjeszkedik hazánkban a spanyol házatlan csiga (a képen), ami felcsócsál minden útjába kerülő ehető növényi részt.
A liliomok általában jó téltűrők, jó szerkezetű humuszos talajban, rendszeres öntözés mellett gyorsan elterjednek.
A leandert pedig valószínű, hogy mégiscsak egy kártevő támadta meg, a levél fonákán kell keresni a nyomait. Ha apró fehér lisztszerű bevonatot talál, akkor valószínű, hogy takácsatka szállta meg- ez főleg száraz környezetben gyakori.